top of page

                                              ДЕТСКА   ГРАДИНА      №15    «ЗВЪНЧЕ»

                                                                                                                

 

                                        гр.Казанлък общ. Казанлък обл. Стара Загора

                        ул. „Цар Освободител ” № 10, тел.0431/64675, е-mail:cdg15kk @abv.bg

                                                                                              

 

                      

                                                                                                                                                                      УТВЪРЖДАВАМ:

 

                                                                                                                                                                                  ДИРЕКТОР :

                                                                                                                                                                                                   /Д.  Карагенска/

 

 

 

СТРАТЕГИЯ 

 

ЗА РАЗВИТИЕ НА  ДЕТСКА ГРАДИНА

№15 „ЗВЪНЧЕ”-филиал ж.к.”Изток”гр. Казанлък

 

ПРЕЗ ПЕРИОДА 2016 – 2020 ГОДИНА

 

 

 

Приета  с  Протокол № 01 /  08.09.2016г. на   ПС

 

 

 

 

 

СЪДЪРЖАНИЕ:

 

  1. Въведение

 

  1. Анализ на факторите на външната  и  вътрешната среда

 

  1. Визия на детското заведение

 

  1. Мисия на  детското заведение

 

  1. Стратегически цели и под цели

 

  1. Дейности за осъществяване на целите и под целите .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. ВЪВЕДЕНИЕ

Стратегията за развитието на ДГ №15 ”Звънче”-филиал ж.к. „Изток” е комплекс от педагогически идеи и управленски и административни действия, чието изпълнение гарантира утвърждаването на детското заведение като модерна, достъпна и качествена обществена институция. Съхраняването на добрите традиции и достойнства на ДГ №15 ”Звънче”-филиал ж.к. „Изток” очертава бъдещите посоки на действия и резултати чрез търсене на нови потенциални възможности и вътрешни ресурси. Стратегията анализира силните страни и вероятните трудности и проблеми за реализирането й. Затова тя е съвкупност от взаимосвързани мисия, визия, цели, принципи, дейности, определящи нейната структура и съдържание.

Най-важното е ДГ №15 ”Звънче”-филиал ж.к. „Изток”   да отстоява своята значимост, специфичност, важност и неповторимост за развитието на малкия човек - детето. По този начин предучилищният период ще провокира и определя необходимостта от промени и в другите звена на образователната система. Животът на детето в детското заведение трябва да бъде един изпреварващ модел на предстоящия му пълноценен граждански живот.

ДГ №15 ”Звънче” -филиал ж.к. „Изток” е институция в системата на предучилищното и училищното образование, в която се отглеждат, възпитават, социализират и обучават деца  от яслена възраст до постъпването им в I клас и се осигурява подготовката им за училище в съответствие с държавния образователен стандарт за предучилищното образование.

Настоящата стратегия проектира развитието на ДГ №15 ”Звънче”-филиал ж.к. „Изток” през следващите 4 години чрез оптимизиране и иновиране на технологиите, методите, средствата и организацията на дейностите в детското заведение в съответствие с приоритетите за развитие на образованието в Република България и принципите на общото Европейско образователно пространство. Тя  е резултат от осъзната в общността необходимост от промяна в статута на  ДЗ, което да се превърне в център за  интелектуализиция, прагматизъм и успех.

Настоящата стратегия има за цел да   представи основните образователни приоритети за децата от детското заведение, които се разгръщат в съвременен план след въвеждането на задължителната предучилищна подготовка две години преди постъпване в първи клас и националните стандарти за предучилищно възпитание и подготовка, които важат за целия период. Тя представя   ДГ №15 ”Звънче”-филиал ж.к. „Изток”  като  организатор, създаващ условия за личностно развитие на децата чрез формиране на европейски ключови компетентности и способности за усвояване на знания. Тя  проектира пътя  на педагозите за реализиране на образователната програма в национален план, гарантира иновативни технологии за игрово-образователното пространство в ДГ №15 ”Звънче”-филиал ж.к. „Изток”, като основа за бъдещо продължаващо обучение и индивидуален просперитет в подготвителна група и в училище. В нея са фокусирани основополагащите представи и закономерности на педагогическото взаимодействие.

 Детската градина,  като  ефективно  функционираща институция е основният гарант за реализация на стратегията в  сътрудничеството и взаимодействието с   неинституционалните   структури.

 

Основни принципи при разработванетона стратегията

  1. Образованието е национален приоритет и се гарантира чрез прилагането на  следните принципи:

  2. Ориентираност към интереса и към мотивацията на детето, към  възрастовите и социалните промени в живота му;

  3. Равен достъп и приобщаване на всяко дете ;

  4. Равнопоставеност и недопускане на дискриминация;

  5.  Съхраняване на етнокултурното многообразие;

  6. Иновативност в педагогическите практики;

  7. Качество на образованието;

  8. Автономия за провеждане на образователни политики, самоуправление и  децентрализация;

  9. Системност, аналитичност, прозрачност и предвидимост   на образователните политики;

  10. Диалогичност и  ангажираност на  държавата, общината, не правителствените  организации, бизнеса, гражданите и другите заинтересовани  страни .

АНАЛИЗ НА ФАКТОРИТЕ НА ВЪНШНАТА И ВЪТРЕШНА СРЕДА

 

            МАТЕРИАЛНО-ТЕХНИЧЕСКА   И  ДИДАКТИЧЕСКА  БАЗА В  ДГ

•    Вид и профил на детското заведение.

ДГ №15 ”Звънче” е създадено със статут на общинско детско заведение през месец март 1969г. В детската градина сред грижите и усилията на служителите преминава вече второ поколение деца, чийто родители са негови възпитаници. През изминалите години заведението се е утвърдило с голям обществен авторитет. Той е създаден и се опазва благодарение на високия професионализъм и всеотдайност на учители и служители, работещи в него.

Основната сграда е построена по типов проект - характеризира се с раздвиженост, функционалност и простор. Разполага с помещения за пет групи Всяка една от тези групи включва в разпределението си занималия, спалня, сервизни помещения, фоайе с гардероби за децата, офис.

 Сграда на филиал ж.к.”Изток” е построена също по типов проект 1988г.- характеризира се с просторност, функционалност и раздвиженост. Разполага с помещения за шест групи, физкултурен салон и музикален кабинет. Всяка една от тези групи включва в разпределението си занималия, спалня, сервизни помещения, фоайе с гардероби за децата, офис,методичен кабинет.В момента функционират три групи - една яслена и две градински

Отделните помещения на групите в ДГ №15 ”Звънче”  и филиал ж.к. „Изток”  са разпределени между екипи, изградени от по двама учители и един помощник-възпитател. Тази организация на работа има своите предимства:

  • Много отговорно се опазва наличното имущество;

  • Търсят се вътрешни варианти и средства за поддържане, ремонтиране и обогатяване;

  • Влага се различен стил и индивидуалност в изграждане на интериора в зависимост от целите, задачите и функционалността;

  • Обстановката се променя според възрастта на децата и превеса на определен вид дейност;

  • Продължителният престой на децата в групата /обикновено четири години/ ангажира и родителите да се грижат за уюта на децата си.

          И така всяка група има своя облик и носи своето настроение.

 

Основната сграда на ДГ №15 ”Звънче” на ул.”Цар Освободител” №10 разполага с кухненски блок, перално помещение, складови и сервизни помещения, разположени в приземния етаж. Административният блок включва физкултурен салон, кабинет на директор , методичен кабинет, здравен кабинет, кабинет на Завеждащ административна служба .

Просторните фоайета позволяват прилагането на нестандартни решения и възможности в организацията на интериора на детското заведение.

Дворът заема около 5 декара площ, но за съжаление продължава да не е в много добро състояние. Част от базалтовите плочки и циментовата настилка е разбита и неравна, опасна за децата. Част от уредите за игра на двора са стари. Основен ремонт е направен само на 2 от площадките на групите.

Осъществени са  значителни  ремонтни дейности по фасадата, подмяна на дограмата, саниране на основна сграда,подменена е отоплителната инсталация и е газифицирано.. – основна сграда .През 2017 год. по проект ще бъде санирана сграда на филиал ж.к. „Изток“ Осъвременен  е   интериора  в  групите : ново обзавеждане подмяна на техниката/ нови компютърни системи, мултимедия ,  многофункционални устройства  и др. ДГ разполага с добра дидактическа база. Изграждано е ново, енерго спестяващо  осветление във всички помещения на ДГ и филиал.

За  осигуряване на    здравословни и  безопасни условия за възпитание, обучение и труд за децата и персонала е необходимо да се извършат някои ремонтни дейности : ремонтиране и подновяване на оградите подмяна на някои уреди и пособия в двата двора на ДГ , изграждане на спортна площадка,

            

ДЕЦА

            Децата са разпределени на възрастов принцип както следва : една  група ДЯ / от 1 до 3 години/ ; две първи групи /3- 4годишни/; една втора/ 4-5 годишни/;  една  подготвителна  група  /5 годишни/  ,  една подготвителна  група    / 6 годишни/  Във филиала две смесени групи: една смесена І ва и ІІра, и смесена ІІІ та и ІV та гр.

Броя на децата  по възраст и  групи  към момента е както следва :

 Ежегодният прием се осъществява  предимно  на принципа на районирането и с оглед „Правила за прием на децата”. Успешно са интегрирани деца от етническите малцинства, осъществяваме и социална и образователна интеграция на деца със СОП на ресурсно подпомагане..

 

ПЕРСОНАЛ

         В детското заведение  работят  15 високо квалифицирани учители, предучилищни педагози - 15 учители с висше образование, ОКС „магистър”и 8 учители с  висше образование ОКС „бакалавър” - 7 учители , от които  един професионален бакалавър ;  3 медицински сестри ,2 в  ДЯ. Помощно-обслужващ персонал.    служители – 17 счетоводител , ЗАС-1, домакин-1 ,  помощник възпитатели ,   кухненски персонал 1  ,  2 огняри и 1 шофьор-2.

               Характерно за кадрите е високата възрастова граница и дефицит на медицински  персонал за яслените групи  

Стремежът на всички  е ДГ №15 ”Звънче” с филиал ж.к. „Изток” е да се утвърждава като модерно, достъпно и качествено, иновативно, европейско детско заведение, в което професионалисти да възпитават и обучават децата на нашия град. Важен фактор за това е добрият микроклимат и екипната работа. Наред с посочените тенденции на преден план излиза и тенденцията за постепенното подмладяване на екипа. Факт е, че младите хора трудно се мотивират към условията на труд и ниското заплащане в системата на предучилищното образование. Това кара работодателя да сключва срочни трудови договори и междувременно да мотивира непрекъснато служителите за каузата : ”Децата заслужават  много обич и грижи”.

Тенденцията за в бъдеще трябва да се запази такава, каквато традиционно е била и до сега – непрекъснато повишаване квалификацията на персонала, като водещи в тази дейност са директорът и педагогическите специалисти.

С оглед голямата административна натовареност на директора в условията на делегиран бюджет, новите функции в областта на мениджмънта и маркетинга и във връзка с непрекъснато нарастващите  изисквания  в образователно възпитателната работа,  интеграцията на деца със СОП и тези от  етническите малцинства,   на преден план излиза необходимостта от включване в  организационно управленската структура  на ДГ  на  длъжностите зам. директор по УВР и психолог.

  • Анализ на дейността по здравеопазването в детската градина.

В ДГ №15 ”Звънче”-филиал ж.к. „Изток”   дейността, която дели първото място по значимост заедно с възпитателно-образователния процес, е насочена към опазване здравето на децата от предучилищна възраст, като се взимат в предвид нейните специфични особености при формиране на детската физика и психика.

Всички служители се отнасят с голяма отговорност към организирането, провеждането и контрола на дейността. Детското заведение е обезпечено с нужния медицински персонал в лицето на: сестра за децата от “градински” групи и две медицински сестри, грижещи се за децата в яслената група. Медицинският персонал работи с голяма отговорност и прецизност.

Дейността по здравеопазването се развива в три посоки:

ПО ПОСОКА НА ДЕЦАТА:

  • Стриктно спазване на изискванията към медицинските документи при постъпване в детското заведение;

  • Системност и изчерпателност при водене на индивидуалните медицински документи на децата;

  • Профилактични прегледи  и всекидневен сутрешен филтър;

  • Редовно снемане на антропометрични данни на децата и информиране на родителите за тях;

  • Осъществяване на задачите по закаляването;

  • Използване на всички възможности за подобряване всекидневното меню на децата в качествено и количествено отношение;

  • Стриктно спазване изискванията на медицинските органи при епидемия и карантина;

  • Осигуряване на индивидуален контрол върху деца с особени здравни проблеми – хроничност, диспансеризация и други.

 

ПО ПОСОКА НА ПЕРСОНАЛА:

  • Спазване на медицинските изисквания към здравните документи на новопостъпилите служители и актуализиране редовно същите на работещите;

  • Контрол на дейностите на учители и помощно-обслужващ персонал в решаване на здравни проблеми на децата;

  • Грижа за здравословното състояние на служителите с цел добрата им работоспособност и опазване здравето на децата;

  • Системен и строг контрол върху хигиената в детското заведение с приоритет на групите, кухненския блок и хранителните складове.

ПО ПОСОКА НА РОДИТЕЛИТЕ:

  • Съвети и изисквания, относно здравословното състояние на децата, личната им хигиена и психически комфорт;

  • Всекидневна информация за менюто на децата, изнесено на определено за целта място;

  • Своевременно свеждане до знанието на родителите резултатите от прегледи, изследвания и други медицински мероприятия;

  • Осигуряване на образователна информация по актуални здравни проблеми -  дипляни, табла, схеми и други.

Акцентите във образователно възпитателната работа  са :

  • Равен достъп и качествено възпитание и обучение. Факт е равния достъп на всички деца, желаещи да посещават ДГ №15 ”Звънче”-филиал ж.к. „Изток”, независимо от етнокултурни и религиозни различия. Детското заведение посещават 50 деца от етническите малцинства , предимно роми и деца от турски произход ;

  • Качествена подготовка на децата за училище  две години преди постъпване в първи клас и адаптация към училищния начин на живот  ;

  • Осъществяваме социална и образователна интеграция  на деца със СОП,  

  • Обучението по патриотично и екологично възпитание е приоритет, при който водеща е ролята на практическите умения, формиращи се главно чрез подражаване,личен опит, целенасочено обучение, упражнения и тренировки ;

  • Защита от БАК – работа с децата и служителите в ДГ ;

  • Качествена , ефективна подготовка на децата за училище , две години преди постъпване в първи клас ;

  • Съхраняване на добрите традиции и достойнства на детското заведение и развиването  му  като гъвкава  и  адаптивна  система.  ДГ  има свое лого, девиз

 „ Чудесата – това са децата” и  дългогодишни традиции в осъществяване на  календарните празници.

 

МИСИЯТА НА ДЕТСКОТО ЗАВЕДЕНИЕ  КАТО ОБРАЗОВАТЕЛНА ИНСТИТУЦИЯ Е

Да бъде педагогически целесъобразно пространство за игра, познание, общуване и творчество, чрез желани и значими за децата и техните родители форми за индивидуален прогрес и културен просперитет в обществото. Да поставим основите в личностното развитие на бъдещите граждани на Европа, съхранили своята национална, културна и родова идентичност. Да възпитаваме хора на бъдещето: знаещи, можещи, с високо самочувствие, основано на получени знания и умения, изпълнени с оптимизъм и вяра в собствените сили, с критическо мислене и творчески нагласи, притежаващи богатство от широки интереси, знания, умения, компетенции, умеещи да взаимодействат с околните.

ВИЗИЯТА  НА ДЕТСКОТО ЗАВЕДЕНИЕ

  • ДГ №15 ”Звънче”-филиал ж.к. „Изток” е среда, в която се обединяват знанията и стремежите на всички имащи отношение и отговорности към възпитанието  на детето;

  • То е място, където се осъществяват социални контакти при реализиране на целите на съвременното предучилищно образование.

  • Осъществяват се инициативи за повишаване качеството на педагогическия труд, стимулира се кариерното развитите на членовете на екипа и професионалната им компетентност.

  • Детското заведение е инициативен субект във взаимодействието със семейството и осъществява педагогически компетентно сътрудничество с родителите.

 

СТРАТЕГИЧЕСКИ  ЦЕЛИ:

 

СТРАГЕГИЧЕСКА  ЦЕЛ  І:

Повишаване качеството и ефективността на образователно-възпитателния процес чрез ориентация към личностно центрирания подход и стимулиране на развитието, творческите заложби и потенциала на всяко дете .

 

ПОДЦЕЛИ:

  1. Интелектуално, емоционално, социално, морално и физическо развитие и подкрепа на всяко дете в съответствие с възрастта, потребностите, способностите и интересите му;

  2. Ранно откриване и насърчаване развитието и реализацията на силните страни и заложбите на всяко дете ;

  3.  Придобиване на компетентности, необходими за успешна личностна и реализация и активен граждански живот в съвременните общности-  превръщане на детското заведение в център за личностно развитие на детето ;

  4. Формиране на устойчиви нагласи и мотивация за учене две години преди постъпване в първи клас;

  5. Формиране на национално и гражданско самосъзнание и на толерантност  и  уважение към етническата, националната, културната, езиковата и   религиозната идентичност на всеки гражданин;

  6. Познаване на националните, европейските и глобалните културни ценности   традиции;

  7. Познавателна и социална интеграция на децата със СОП

  8. Сътрудничество с родителите

СТРАГЕГИЧЕСКА ЦЕЛ ІІ:

Повишаването на квалификацията, обогатяване на компетентностите за  изпълняваната работа и за кариерно развитие на  педагогическите специалисти.

 

ПОДЦЕЛИ:

  1. Повишаване квалификацията на кадрите

  2. Кариерно развитие и кадрова политика

 

СТРПАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ ІІІ :

 Повишаване ефективността на управлението на  детското заведение

 

ПОДЦЕЛИ:

  1. Привличане на  общностите  в процеса на вземане на управленски решения - персонал, деца, родители, УН, общественост ;

  2.  Децентрализация на управлението и правомощията -Делегиране на права и задължения ;

  3. Укрепване на приема  и закрила здравето и безопасността на  децата  ;

  4. Провеждане на рекламни кампании.

 

СТРАГЕГИЧЕСКА ЦЕЛ ІV:

Развитие на системата за финансиране и до финансиране на детското заведение и опазване на имуществото

 

ПОДЦЕЛИ:

  1. Финансиране и до финансиране  на ДГ  

  2. Изграждане на капацитет за  разработване на проекти и участие в европейски и национални програми за  развитие на образованието ;

  3. Привличане на партньори за участие в проекти.

СТРАГЕГИЧЕСКА ЦЕЛ V :

По-висока  материална и технологична обезпеченост на образователния  процес

 

ПОДЦЕЛИ:

1. Подобряване на външната и вътрешна среда на ДЗ

2. Модернизиране на обучението, нови ИКТ ;

3. Осъвременяване на компютърната техника, периферните устройства и  софтуера.

 

ДЕЙНОСТИ ЗА ПОСТИГАНЕ НА СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ  І.

Подцел 1

Интелектуално, емоционално, социално, морално и физическо развитие и подкрепа на всяко дете в съответствие с възрастта, потребностите, способностите и интересите му

Дейности:  

1.1.            Издигане качеството на обучение по всички образователни направления - повишаване нивото на познавателните умения, адаптирани към различни форми и начини за практическо прилагане на учебното съдържание и овладяване на компетентности ;

1.2.            Акцентиране върху  общата и специална подготовка на децата за училище две години преди постъпване в първи клас ;

1.3.            Издигане равнището на родно езиковата подготовка. Акцент върху грамотността (български език и математика) ;

1.4.            Оптимизиране на условия за усвояване на български книжовен език  чрез обучение по образователното направление „Български език и литература” в  процеса на комуникация ;

1.5.            За децата и учениците, за които българският език не е майчин, да се създават допълнителни условия за усвояването му с цел подпомагане на образователната интеграция;

1.6.      Повишаване качеството на обучение и възпитание на децата в БДП и за действие при БАКП.

Подцел 2

Ранно откриване и насърчаване развитието и реализацията на силните страни и заложбите на всяко дете ;

Дейности:  

2.1.            Детското заведение да осигурява  обща и допълнителна подкрепа за личностно   развитие на децата съвместно с държавните и местните органи и структури като:

-          самостоятелно разработва  и прилага  цялостни политики за подкрепа за личностно развитие на детето ;

-           осигурява подходяща физическа, психологическа и социална среда за развиване на способностите и уменията им ;  

-          изгражда  позитивен организационен климат ;  

-          създава условия за сътрудничество, ефективна комуникация и отношения на загриженост между всички участници в процеса на образование ;

2.1.            При работата с децата  ДГ да  основава дейността си на принципа на позитивната дисциплина, който се свързва с мерки и подходи, гарантиращи изслушване на детето осъзнаване на причините за проблемното му поведение и предоставяне на възможност за усвояване на добри поведенчески модели спрямо себе си и останалите.

2.2.            Подкрепата за личностно развитие / обща и допълнителна /  да  се прилага в  съответствие с   индивидуалните образователни потребности на всяко дете.

2.3.                 Видът и формите на обучение, както и конкретните дейности за допълнителната подкрепа за личностно развитие да  се определят в План за подкрепа на детето  и  се    предоставя въз основа на оценката на индивидуалните потребности, която се  извършва от екип за подкрепа за личностно развитие в детската градина.

2.4.     Екипът за подкрепа за личностно развитие в детската градина:  идентифицира силните страни на детето, затрудненията, свързани с развитието, обучението и   поведението му, както и причините за тяхното възникване; извършва оценка на образователните потребности на детето ; изготвя и реализират план за подкрепа; извършва наблюдение и оценка за развитие на случая;  изпълнява и други функции, предвидени в държавния образователен стандарт за приобщаващото образование.

2.5.     Екипът за подкрепа за личностно развитие работят съвместно с родителите, органите за закрила правата на детето. Дейността му се подпомага методически от  регионален екип за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците.

Подцел 3

             Придобиване на компетентности, необходими за успешна личностна   реализация и активен граждански живот в съвременните общности-   превръщане на детското заведение в център за личностно развитие на детето ;

Дейности :

3.1.             Овладяване на компетентностите  от децата като очаквани резултати от обучението и   възпитанието по всяко образователно направление за всяка група ;

3.2.            Конкретизиране, разширяване или задълбочаване изцяло или в отделни части на учебното съдържание  или практическо прилагане на усвоените компетентности;

3.3.             Прецизиране на подбора на учебни книжки и учебни помагала,  които подпомагат цялостното обучение на детето по едно или няколко образователни направления за определена възрастова група за овладяване на компетентностите  по  държавния образователен стандарт за предучилищното  образование ;

3.4.            Осигуряване  по-  широк спектър от допълнителни  форми за свободното време на децата  и създаване  условия за тяхната публична изява, инициатива и творчество;

3.5.             Да продължим традициите по приемане  и изпълнение на ежегодна програма за дейности, които спомагат за по-добрата организация на свободното време и са насочени към развитие на творческия потенциал на децата  / традиционни календарни празници, развлечения и др./ ;

3.6.             Своевременно да  информираме, организираме и поощряваме  децата за участие в   конкурси от регионален, национален и международен ха­рактер ;

3.7. Да включваме  детски формации и индивидуални участници в различни изяви.

Подцел 4

Формиране на устойчиви нагласи и мотивация за учене две години преди постъпване в първи клас;

Дейности :

4.1.            Полагане   основите за учене през целия живот, като се осигурява познавателното, езиковото, социалното и емоционалното развитие на децата, отчитайки значението на играта в процеса на ученето;

4.2.            Създаването на условия за формиране на положително отношение към училището и мотивация за учене - важни фактори за успех в подготвителна група и в училище. Ранното формиране на мотиви за учене гарантира трайно положително отношение към тази дейност и създава мотиви за учене през целия живот ;

4.3.            Максимално обхващане на децата, подлежащи на задължително обучение,  две години  преди  постъпване  в  първи  класс ;

4.4.            Превенция и работа с изоставащите деца с оглед осигуряване на равен шанс за   успех  в училище .

Подцел 5

Формиране на национално и гражданско самосъзнание и на толерантност  и  уважение към етническата, националната, културната, езиковата и  религиозната идентичност на всеки гражданин;

Това е друг важен акцент в работата в ДГ №15 ”Звънче”  формирането на национално самосъзнание е важна цел, която не може да се постави в рамките на определен период от време. Изграждането на тези черти в детската личност е цялостна дейност, която обхваща детето още при първите му стъпки в детското заведение и трябва да продължи при постъпването му в училище. За тази цел са много важни помощта и сътрудничеството и на семействата, които се опитваме да спечелим като свои партньори.

Дейности:

5.1.   Разширяване и стимулиране на формите за обучение и възпитание в дух на демократично гражданство и патриотизъм, здравно и екологично възпитание, потребителска култура, Стремежът към формиране на национално самосъзнание е част от ежедневната работа на педагозите. То може да се осъществи и с посещения на музеи, изложби и паметници на национални герои, с изучаване на народни танци, със срещи с творци на българското изкуство, както и с организиране на специални празници по повод на традиционни български народни обичаи.

5.2.   Формиране на гражданско самосъзнание – интегриране на детето в предучилищното  детство към традиционните български, а от друга страна и общочовешки ценности,   при отчитане на неговата принадлежност към етническа, религиозна или специфична     социокултурна общност ; 

5.3.   Междукултурно  взаимодействие и толерантно отношение към децата от другите  етнически групи .

Подцел 6

Познаване на националните, европейските и глобалните културни ценности   традиции;

Дейности :

6.1.            Обучението, подготовката и възпитанието на децата  в единна културно-образователна среда, която създава гаранции за защита и развитие на отделните култури и традиции в рамките на образователна политика в ДГ  и общо културно-езиково пространство ;

6.2.      Познаване на националните , европейските и глобалните  културни ценности  и   традиции ; Възпитаването на родолюбиви чувства и национално самосъзнание се осъществява чрез разнообразни форми и дейности, като стремежът е да се разширяват и задълбочават впечатленията и преживяванията на децата. Национални празници, народни празници, велики български исторически личности, занаяти, произведения на българския фолклор и т.н. – всичко това са аспекти от бъдещата дейността на детското заведение, които ще допринасят за активното съприкосновението на децата с българското,  укрепване на  националното им самосъзнание и ще ги направят горди със своята национална принадлежност.

6.3.      Организиране на информационни дейности в  детското заведение свързани с   културните традиции на европейските страни ;

6.4.     Разширяване на създаването и използването на електронно учебно съдържание;

6.5.     Реализиране на условия за достъп и участие в международни образователни   програми и подобряване на условията за мобилност;

Подцел 7

Познавателна и социална интеграция на децата със СОП

Дейности :

1.1.     Познавателна и социална интеграция на децата със СОП. В група  може да се обучават до 3 деца  със специални образователни потребности ;

1.2.Осъществяване на успешна корекционна работа с деца с езиково говорни   нарушения ;

1.3.В детското заведение   обучението на деца и ученици със специални образователни   потребности се подпомага от ресурсен учител по потребността на детето при условията на държавния образователен стандарт за приобщаващото образование

1.4  Осигуряване на достъп до добри международни образователни ресурси, специализирани учебни помагала и услуги в работата с деца със СОП.   

Подцел 8

Сътрудничество с родителите

Дейности :

8.1.            Пълноправно и пълноценно  партньорство на родителите с ДГ и центъра за подкрепа на личностното развитие   за   осъществяване на процеса на образование на децата ;     

8.2    .Акцентиране върху  правата и задълженията на  родителите / по Закона за   предучилищното и   училищно    образование / ;

8.3.    Диалогът между родителите и детската градина ще  се осъществява чрез индивидуални консултации, родителски срещи, както и всеки път, когато конкретна ситуация или поведение на детето  го прави необходимо;

8.4.    Средство за връзка със семейството на детето може да бъде и електронната поща  на  един от родителите, както и електронен дневник на паралелката.

 

ДЕЙНОСТИ ЗА ПОСТИГАНЕ НА СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ ІІ-

Усъвършенстване системата за квалификация и перманентно обучение на кадрите .

 

Подцел 1:

                Повишаване квалификацията на кадрите

Дейности :

1.1.       Повишаване качеството на работа на педагогическите  специалисти  с оглед изпълняваните  функции, свързани с обучението, възпитанието, социализацията и  подкрепата за личностно развитие на децата в детската градина ;

1.2.       Съблюдаване на  правата  и задълженията  по Закона за предучилищно и училищно образование  ;

1.3.        Усъвършенстване и обогатяване на компетентностите им   за ефективно изпълнение на изискванията на изпълняваната работа и за кариерно развитие ;

1.4.        Осигурява  на необходимите условия за повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти в  специализирани обслужващи звена, от висши училища и научни организации по   информационен регистър на  МОМН за одобрените програми за обучение ;

1.5.        Измерване на повишената   квалификация  чрез система от квалификационни кредити разработени в държавния образователен стандарт за статута и професионалното развитие на педагогическите специалисти и удостоверено  с   документ ;

1.6.       Повишават квалификацията чрез външните квалификационни форми  да е  не     по-малко от 48 академични часа за всеки период на атестиране и за вътрешните квалификационни форми не по-малко от 16 часа. За вътрешно институционалната квалификация не се присъждат квалификационни кредити ;

1.7. Въз основа на достигнатото равнище на квалификация педагогическите специалисти ще  могат да придобиват  по-висока ПКС ;

1.8.       Развиване на стратегия за учене през целия живот, чрез включване в реализиране  на дейности по оперативната програма “Коменски “

Подцел 2

      Кариерно развитие и кадрова политика.

Дейности:

2.1.    Доразвиване и усъвършенстване на системата за кариерно развитие -

Кариерно развитие на педагогическите специалисти ще е резултат от  усъвършенстване на компетентности при последователно заемане на учителски длъжности или при придобиване на степени с цел повишаване качеството и ефективността на образованието ;

2.2.  Учителските  длъжности в ДГ №15 ”Звънче”-филиал ж.к. „Изток”    са: учител,  старши учител,  главен учител, учител по музика ;

2.4.    Необходимите компетентности като съвкупност от знания, умения и отношения по нива на кариерното развитие за всеки вид педагогически специалист    ще  се определят в професионален профил -  основа за определяне на приоритети за професионално усъвършенстване, както и за подпомагане на самооценката и атестирането на педагогическите специалисти ;

2.5.       Атестирането ще  е процес на оценяване на съответствието на дейността на педагогическите специалисти с професионалния им профил, както и  и ще  се извършва от атестационна комисия, определена от директора  на всеки четири години ;

2.6.       Разработване на система от обективни критерии и показатели за атестация на учителите ;

2.7.        Широко обсъждане на резултатите с учителите ,социалните партньори и родителите

2.8.    Засилване на конкуренцията между учителите и мотивацията за работа

2.9.    Обвързването  на системата за кариерно развитие  със системата на заплащане;

2.10.   Усъвършенстване на системата за диференцирано заплащане на труда -Въвеждане на индивидуална работна заплата на всеки учител ;

2.11.    Проява на по-голяма гъвкавост за по-високо заплащане при ефективно управление на средствата ;

2.12.    Доразвиване и усъвършенстване на системата за награждаване- Морални и материални награди за високи постижения в предучилищното  образование -с отличия и награди за образцово изпълнение на задълженията си със заповед на директора.Публичност и тържественост.

 

ДЕЙНОСТИ ЗА ПОСТИГАНЕ НА СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ ІІІ-

Повишаване ефективността на управлението на  детското заведение

Подцел 1

Привличане на  общностите  в процеса на вземане на управленски решения - персонал, деца, родители, УН, общественост ;

Дейности :

1.1.    С цел създаване на условия за активни и демократично функциониращи общности към  детска градина  ще се създаде Обществен съвет.-орган за развитие на детската градина  и за граждански контрол на управлението и.

1.2.    Дейността и функциите му са регламентирани в  Закона за предучилищно и училищно образование  и Правилник  издаден от МОМН;

1.3.    В ДЗ ще протича  непрекъснат динамичен  процес  на организационно развитие, основан на анализиране, планиране, изпълнение на планираните дейности, оценяване и внасяне на подобрения  под формата на управление на качеството;

1. 4  .Осъществяване процеса на подготовка, обучение и възпитание на децата  във взаимодействие и сътрудничество с родителите им ;

1.5.   Полага усилия за изграждане на положително отношение към образованието и у родителите. Мотивираните родители помагат да се преодолеят трудности и препятствия, за да се гарантира успешно обучение на децата преди постъпване в подготвителната група, а   след това и в началното училище;

1.6.    Развиване на конструктивна комуникация във взаимоотношенията  със семейството в съответствие  нормативните документи в системата на образованието и вътрешната нормативна база;

1.7.   Прилагане на модели на поведение, основани на идеите и принципите на гражданското образование ;

1.8.   Настоятелството като  независимо  доброволни сдружения ще продължи да  подпомага дейността на ДЗ,  за осигуряване на допълнителни финансови и материални средства за  подпомагане  изграждането и поддържането на материално-техническата база. Ще съдейства при решаването на други социално-битови проблеми.

Подцел 2

Децентрализация на управлението и правомощията -Делегиране на права и задължения ;

Дейности :

2.1.    Усъвършенстване на вътрешно-нормативната уредба, привеждането й в  съответствие с новата нормативна уредба в системата на средното  образование

2.2.     Отчитане спецификата на ДЗ  при разработване на документите. Гарантиране на по-голяма устойчивост  във  времето  и публичност при приемането  им  .

2.3.     Децентрализация на  правомощията – делегиране на права и отговорности на служителите  в сферата на управлението , в изработването на вътрешно нормативната база, финансирането и до финансирането  на ДЗ  и др.

2.4.     Делегиране на правомощия в управлението и качеството на   ВОП - избор на програми,  програмно съдържание, учебни помагала , техники и технологии;

2.4.    Приемане на реално действащи форми на участие в дейността и функциите на ДЗ  на  външни фактори  /УН, Обществен съвет, Център за личностно развитие и др. неинституционалните   структури.

 

Подцел 3

            Укрепване на приема  и закрила здравето и безопасността на  децата  ;

Дейности :

3.1.            Приема ще се осъществява на базата на ясни Правила, с участието на Обществения съвет и УН .

3.2.            Реализиране на стратегия за закрила здравето и безопасността на децата  в детското заведение .

3.3.            Провеждане на дългосрочни действия, касаещи здравното образование, физическата култура, гражданските права и творческите дейности на подрастващите, отнасящи се до непосредствената сигурност и безопасност на децата ;

3.4.             Реализиране на конкретни мерки, основаващи се на принципите на превантивен контрол и дейности за ограничаване и преодоляване на опасностите;

3.5.             Създаване на устойчиви механизми и инструменти за гарантиране на сигурността и здравето на децата .

 

Подцел 4

Провеждане на рекламни кампании.

Дейности :

4.1.     Доразвиване и усъвършенстване на   умения за изграждане на позитивни нагласи и доверие към ДГ

  • Презентиране на ДГ, за информираност на обществото и поддържане на добър имидж;

  • Начини на изготвяне на  носители на информация /устна ,писмена мултимедийна , видио , комбинирана /.Сфери и ситуации на приложение;

  • Празниците като средство за създаване и поддържане на положителен имидж и за привличане на различни публики;

  • Споделяне опита на страниците на специализираните издания, списания, вестници сборници от конференции ;.

  • Участие в научно-практически  конференции, кръгла маса по проблемите на ПВ, педагогически четения  и др ;.

  • Открити практики ;

4.2.    Доразвиване и усъвършенстване на  умения за  ефективно използване на  медиите за популяризиране на ДГ. Интерактивни връзки и изграждане на имидж.

  • Медиапланиране. Медийна политика в публичната комуникация ,за спечелване на позиция в публичното пространство;

  • Лични комуникационни канали /срещи, разговори, коментари  с журналисти, политици и др, участия в кръгли маси , лобиране  /;

  • Медии /телевизионни канали , радио , печатни издания  и др./ ;

  • Интернет –медии в интернет, електронни издания .

4.3.Съставяне на PR стратегия ;

4.4.Ритуализация на живота в ДГ. Развиване на чувството им за принадлежност към детското заведение чрез:

Символите /емблема на ДГ ,лого ,химн, девиз  /;

  • Ритуали свързани с традиционни празници ,чествания ,награждаване ;

  •  Представително облекло  за учителите Униформени облекла за децата ;

 

ДЕЙНОСТИ ЗА ПОСТИГАНЕ НА СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ ІV-

Развитие на системата за финансиране и до финансиране на детското заведение и опазване на имуществото.

 

 Подцел 1

Финансиране и до финансиране  на ДГ

1.1.       Издръжката на децата в предучилищното образование  общински детски градини каквото е ДГ №15 ”Звънче”   се осигурява със средства от държавния бюджет, средства от общинския бюджет и собствени приходи ;

1.2.       Средствата от държавния бюджет, получени по единни разходни стандарт   въз основа на формула за всяка отделна дейност, включват :

-          средства за издръжка на дейностите по отглеждането, възпитанието и обучението на децата и учениците;

-          средства за подпомагане на равния достъп, подкрепа за личностно развитие и за насърчаване на участието на децата  в системата на предучилищното образование;

-          средства за развитие на детските градини ;

-          средства за реализация на национални програми за развитие на образованието.

1.3. Собствените приходи са:

-          приходите от  дарения от физически и юридически лица.

-          от наеми за извършване на допълнителни педагогически услуги на територията на детското заведение  ;

-          от спечелени проекти  ;

1.1.       Подобряване на механизмите за контрол, отчетност и отговорност при управлението на финансовите ресурси на ниво ДГ №15 ”Звънче”-филиал ж.к. „Изток”;

1.2.       Повишаване на капацитета ни за оползотворяване на средства от Европейския съюз. Ефективно и прозрачно използване на средствата по национални и европейски програми,  усвояване на ресурсите по предназначение, за добре планирани проекти с истинска европейска добавена стойност и по-добро постигане на целите като цяло ;

1.3.       Създаване на условия за повишаване притока на публични и частни средства към  ДЗ. Осигуряване на условия за родителско и гражданско участие в управленската и финансовата дейност на    ДГ №15 ”Звънче”-филиал ж.к. „Изток”;

1.4.         Насърчаване осигуряването на допълнителен финансов ресурс в ДГ  чрез съвместни дейности с училищното настоятелство ;

1.5.       ДГ №15 ”Звънче”    оперативно ще управлява ресурсите си въз основа на тази 4-годишна стратегия за развитие (с права, делегирани му от общината в областта на бюджета, човешките ресурси и разпореждането с МТБ), и ще извършва вътрешна оценка на приноса на всеки член от колектива .

 Подцел 2

Изграждане на капацитет за  разработване на проекти и участие в европейски и национални програми за  развитие на образованието ;

Дейности :

2.1.        Изграждане на капацитет за разработване на проекти и участие в европейски национални програми за развитие на образованието – включване на повече участници в работните групи ;

2.2.        Привличане на партньори за участие в проекти- учители, родители, общественост.

2.3.        Развитие на конкурентно-способността на  детското заведение на територията на региона и страната ;

  1. 3.      Подцел 3

  Привличане на партньори за участие в проекти.

Дейности :

3.2. Участие на  общността  във всички проекти и национални програми  обявени от МОМН и покриващи  потребностите на ДЗ ;

3.3.  Участие в националните програми:

  • „Квалификация на педагогическите специалисти " по ОП „РЧР”,чрез която осъществяваме конкретни действия за подготовка на системата за въвеждане на новата структура на средното образование ;

  • „С грижа за всеки ученик" ;

  •  „Закрила на деца с изявени дарби";

  • „ Национална програма за по-пълно обхващане на децата  и учениците в задължителна училищна възраст…”, като се осигурят условия за достъп до образование на тези деца  без разлика по отношение на етническа принадлежност, пол, произход и вероизповедание, чрез създаване на възможност за всеки да се обучава независимо от неговото местоживеене и икономическо положение чрез следните оперативни направления: Осигуряване на  учебни помагала за децата  в  подготвителните групи на ДГ,   Програма за по-пълно обхващане на учениците в задължителна училищна възраст

  • Проект „Училищен плод” на МЗ и др.

ДЕЙНОСТИ ЗА ПОСТИГАНЕ НА СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ V –

По-висока материална и  технологична обезпеченост на образователния процес 

 Подцел 1

Подобряване на външната и вътрешна среда на ДГ №15 ”Звънче”-филиал ж.к. „Изток”

 Дейности :

1. 1. Подобряване състоянието на външната среда. Планиране, реализация, поддръжка.

  • Подмяна на уреди и пособия в двата двора на ДЗ ;

  •  Изграждане на нови огради ;

1.2. Подобрения във вътрешната среда;

  • Подобряване на игровата база ;

  • Смяна на постиловъчния  инвентар и настилките ;

  • Промяна облика на занималните -реализира дейности за подобряване на интериора на работната среда.

1.3.    Изграждане на подкрепяща среда за деца със специални образователни потребности чрез осигуряване на архитектурен, информационен и комуникационен достъп в  ДЗ ;

Подцел 2

 Модернизиране на обучението, нови ИКТ ;

Дейности :

2.1.    Осъвременяване и модернизиране на дидактическите пособия с оглед по- доброто онагледяване на учебното съдържание  / картини, табла, макети и т.н. /;

2.2. Използване на аудио и видео материали   в подготовката на децата за училище

3.1.   Поддържане постигнатото високо ниво на технологично развитие. Стремежът е – изпреварващо предоставяне на учителите на най-модерна и достъпна техника за осъществяване на интерактивно обучение;

  • Поддържане на модерна ИКТ среда- развитието и съчетаването на традиционните добри преподавателски практики с използването на технологии за подпомагане  изграждането на умения, които ще осигурят на децата успешно приобщаване  в съвременното общество;

  • Осигуряване на ефективна ИКТ среда за съхраняване и използване на електронно съдържание;

  • Активно участие в електронната свързаност на ДГ в страната ;

  •  Поддържане на изградената надеждна и гъвкава ИКТ инфраструктура с цел обезпечаване и повишаване на ефективността на учебния процес и управлението на административната дейност ;

  •  Развитие на безжичната инфраструктур (тип Wi-Fi свързаност)на територията на ДГ

  • До оборудване и поддръжка на комуникационната инфраструктура на  ДГ  - ежегодно обновяване и допълване на част от хардуера.

Подцел 3

Осъвременяване на компютърната техника, периферните устройства и   софтуера.

Дейности :

3.1.Постоянно поддържане и разширяване на компютърната техника в ДЗ (компютри, терминали, мултимедийни проектори) с оглед все по-активното навлизане на технологии в учебния процес. / ;

3.2.Компютаризиране на групите ;

Заключение

За оптималното организиране живота на децата в детското заведение е много важно да се осигурят условия за пълноценно водене на възпитателно-образователния процес: добра битова среда и добър микроклимат в колектива. В центъра на всичко трябва да бъде детето с неговите индивидуални особености и възможности, с творческите му заложби и лични интереси. За динамичното овладяване на знанията и уменията и пълноценната бъдеща реализация в гражданското общество е необходима система от целенасочени педагогически въздействия, адекватни методи и подходящи стимули, които постоянно да се променят и адаптират към динамичните обществено-икономически характеристики на съвремието ни.

Ето защо тази СТРАТЕГИЯ е отворена система. Тя подлежи на промени, ревизиране и актуализиране, както в обществено-икономически и социален, така и в научен аспект.

Забележка:

            На базата на стратегията се изготвя   Годишен план за дейността на детското заведение  , в него са  предвидените дейности, които  се детайлизират ежегодно и  се включват с конкретните срокове и отговорници.

 Изпълнението на стратегията  се наблюдава от фокус-група. Наблюдението  се отчита с доклад пред педагогическия съвет.

Стратегията се актуализира в началото на всяка учебна година, както и в случай на значителни промени в организацията на работа в ДГ или в нормативната база на средното образование

bottom of page